Idén is megrendezésre került a nagy múltú Visegrádi Építésztábor. Ebben az évben a táborban résztvevő építész hallgatók – Visegrád Önkormányzatának támogatásával – egy új hidat építettek egy rossz állapotú, régi híd helyére.
Az idei tábor feladata a visegrádi Apát-kúti-patak egyik omladozó hídjának megújítása volt, egy új gyalogos híd megtervezése és megépítése. Nem ez a tábor történetének első hídja, az első táborok egyikén a bányaudvarban épült meg Turi Attila Kossuth-díjas építész még hallgatóként tervezett hídja, amely a mai napig áll.
A táborozók köre a korábbi évekhez hasonlóan idén is nagyon színes volt, érkeztek hallgatók a BME-ről, az Ybl-ről, Pécsről és Erdélyből is.
A ötletpályázaton nyertes terv készítői, Partali Ádám, Urbán Soma és Mikus Ágoston vezették a kivitelezés folyamatát. A részletes terv a tábor kezdetére készült el, a munka a korábbi híd elbontásával indult, amiben segítségünkre volt Visegrád Önkormányzata. A kőből készült hídfőket megtartottuk, megerősítésének érdekében eléfalazást készítettünk zsalukőből a nagyobb stabilitás érdekében. Ezzel párhuzamosan elindult a faanyagok méretre szabása és kezelése. A híd elemeit – a végleges beépítést megelőzően – a földön összeépítettük, hogy a végül minden elem megfelelő méretben és pozícióban kerüljön a helyére. A híd főoszlopait a zsalukőfalhoz menetes szárakkal rögzítettük. Az apró részletekre is gondunk volt, az oszlopok fejezeteit lelkes táborozók faragták ki. A tábor végére a híd majdnem teljesen elkészült, még egy hétvége vár ránk, amikor az utolsó simítások is megtörténnek…
De a tábor így is kerek volt, a tíz nap építés mellett idén is szántunk időt a kikapcsolódásra is, illetve négy szakmai beszélgetésen is részt vehettünk. Elsőként Bihari Ádám látogatott el hozzánk, a NaturArch építész iroda vezetője, a BME Építészmérnöki kar oktatója. Vele a munkásságáról, a fenntartható építészetről és a cégvezetésről beszélgettünk. Egy kenuzással egybekötve meglátogattuk Salamin Ferenc Kossuth-díjas építészt Zebegényben, aki egy építészeti séta keretében mesélt nekünk a főépítész szerepéről, az ehhez kapcsolódó tervezési feladatokról. Aznap este Váradi Balázs volt a vendégünk a Sportpályán, akit a főépítészségről, mint hivatásról kérdeztünk. Csatlakozott hozzánk egy éjszakára Badik-Szabó Dániel, az Ybl Miklós Építéstudományi Kar oktatója, aki mesélt nekünk a Népi Építészeti Tudományos Diákkörről, annak a felmérőtáborairól. Betekintést engedett nekünk a statikusi szakma világába és nehézségeibe is. Végül, de nem utolsó sorban Harmath-Gyetvay Enikővel beszélgettünk a Vándoriskolás élményeiről és a Makovecz Imre Központ és Archívumnál végzett munkájáról.
Szöveg: Erhardt Anna
Fotó: Táborozók