Családi otthon, Csíkszentlélek – Esztány Győző

Csíkszentlélek kis lélekszámú község Csíkszereda közelében. Itt találtunk egy olyan eladó telket, amely megfelelt a szempontjainknak: csendes helyen, távol a forgalmas úttól, egy zsákutca végében helyezkedik el. Lényeges volt számomra a természet adta gazdag változatosság és a szennyeződésmentes környezet, ami itt megtalálható. Napos és enyhén délre lejtős a terület, ez fontos a csíki télben. A szélvédett, nem túl magasan fekvő domboldalról kilátás nyílik a Csíki-medence fenséges látványára és a Hargita hegységre. A helyszín meghatározta a ház helyét, tájolását, tömegformálását.
Az alaprajzi séma a hagyományos, tisztaszoba-lakószoba-konyha háromosztatú székely parasztház típus továbbfejlesztett változataként alakult ki, úgy, hogy a ház a nap felé fordul hosszanti oldalával délnyugatra. A lakószoba mögött helyet kapnak a kisebb terek (fürdő, kamra), így az eredetileg hosszúkás téglatest formából egy T alakú alaprajzi forma alakul ki. Magas tetős, cserépfedésű, a hagyományos 45 fokos dőlésszöggel és cseréptípussal, így a nagyméretű padlásteret manzárd szintként hasznosítottuk gyerekszobákkal, szülői hálóval, és egy nagyobb fürdőszobával. A földszint geometriai és lényegi centruma a lakótérben elhelyezett családi tűzhely lesz, ami mögött a pinceszintre és a manzárdra lépcsőfeljárók vezetnek.
Sikerült úgy kialakítani az alaprajzot, hogy nincsenek folyosószerű közlekedőterek a házban. A ház és lakótér centrumában lévő tűzhely köré íves vonalvezetésben falazódtak a lakótér kuckós tereinek falai. Ezért fordulnak ívesen a tűzhely mögött a lépcsőtér és a fürdő-kamra terei is. A kör és négyzet játékos viszonya az alaprajzi formálásnál több munkámban is megjelenik. Egymás mellé építve az íves és egyenes falak erősítik egymás különbözőségét, de úgy, hogy mégis harmóniában vannak egymással.
A hengeres vasbeton vakolt oszlopok, amelyek kívül és belül is több helyen megjelennek, a helyi székely kúriák építészeti eszköztárát idézik. A homlokzati anyagokat az olyan hagyományos és természetes helyi építőanyagok jellemzik, mint a szépen falazott terméskő, a fehérre meszelt, vakolt téglafalak, és az egyszerű, függőleges lécbetétes deszkázat.
A ház lassan épült az évek folyamán 2004-től kezdődően, minden évben egy kicsit haladva.

A teljes szöveg, illetve a tervezővel készített interjú az Országépítő 2019/4. számában olvasható. Vásárlás ITT


Megtisztelésnek vennénk, ha elfogadná ajánlatunkat és feliratkozna hírlevelünkre. Két hetente az elmúlt időszak cikkeiről és eseményeiről tájékoztatjuk Önt. Amennyiben szívesen fogadja hírleveleinket, kérjük adja meg email címét!

 

×